قیمت آهن
0

بازار متلاطم در سال‌های اخیر و تقاضای بالای آهن در صنایع مختلف، اهمیت آشنایی با ریسک های بازار آهن در سال ۱۴۰۰ را نشان می دهد.

مهم ترین عامل در ریسک بازار آهن در سال ۱۴۰۰ ، تغییرات مربوط به نرخ ارز است. همان طور که در سال ۱۳۹۹ شاهد تاثیر نرخ ارز بر نوسانات بازار فولاد و تشدید آن بودیم، امسال (در سال ۱۴۰۰) احتمالا این عامل پررنگ تر خواهد بود. تا به اکنون تجربه افزایش قیمت در بازار آهن توانسته مقدار معاملات مربوط به فولاد را افزایش دهد.

آنچه که بهتر است در سال ۱۴۰۰ به آن توجه کنیم این نکته است که به احتمال زیاد، در سال ۱۴۰۰ انتظارات تورمی افزایش قابل توجهی نخواهد یافت. از این جهت منجر به افزایش چشمگیر رکود در بازار آهن آلات خواهد شد.

پارامترهای موثر بر قیمت آهن‌آلات

چندین پارامتر وجود دارد که بر روی قیمت تمامی آهن آلات در سال جدید موثر هستند. قابل ذکر است که این پارامترها وابستگی چندانی به نوع مقطع فولادی ندارند. از جمله این فاکتورها، می‌توان به بحث بودجه تخصیص یافته به بخش عمرانی در لایحه بودجه ۱۴۰۰، روند دلار در سال ۱۴۰۰، تورم، عوارض وضع‌شده بر روی مواد اولیه تولید محصولات فولادی و در نهایت روند کلی قابل پیش بینی برای قیمت های جهانی اشاره کرد.

تاثیر قیمت آهن آلات بر صنایع دیگر

قیمت آهن اثرگذاری زیادی بر دیگر صنایع دارد. برای نمونه می‌توانیم به صنعت ساخت و ساز، صنعت خودرو سازی، صنعت لوازم خانگی و … اشاره نماییم.

نوع مشاغل مربوط به صنعت فولاد بسیار زیاد است. و بهای تمام شده بسیاری از محصولات و تولیدات هر کشور در گرو تغییر قیمت آهن است.

به عنوان مثال تقریبا بیست درصد از قیمت به اتمام رسیده ساخت و ساز، به قیمت محصولات فولادی اختصاص دارد. با توجه به این که اصلی ترین عوامل افزایش قیمت‌ها رشد نقدینگی و تورم ناشی از آن می‌باشد. بنابراین هنگامی که با افزایش چشم گیر قیمت‌ها رو به رو می‌شویم، آن نیز به تنهایی از قیمت محصولات فولادی نشأت نگرفته است.

سفر به عصر آهن و ۱۰ حقیقت جالب و خواندنی درباره آن دوران

مقاله قبلی

آهن قراضه چیست؟ انواع آهن قراضه

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در اخبار