بازار آهن در هاله ای از ابهام
0

بازار آهن در هاله ای از ابهام

به گزارش سامانه آهن به نقل از آهن پرایس در روز گذشته در حالی بازار ارز بعد از تعطیلات محرم باز شد که نرخ دلار از کانال ۲۷۰۰۰ تومان عبور کرد. در کانال ۲۷ هزار و ۳۵۰ تومان قرار گرفته است. که نسبت به روز دوشنبه هفته پیش ۳۵۰ تومان افزایش دارد. به همین موازات برخی از مبادی فروش نیز قیمت میلگرد را افزایش دادند. البته در سایر مبادی فروش نیز از جمله پروفیل، نبشی، ناودانی و تیرآهن اکثریت فروشندگان ثبات قیمتی را لحاظ کرده اند.

شایان ذکر است اوضاع منطقه ی هرات نیز بهتر شده است. همچنین مناسبات تجاری ورود ارز از این بخش مجدداً جریان پیدا کرده است. اما رشد ارز ناشی از عوامل دیگری می باشد. به طور مثال وضعیت بد بودجه دولتی و همچنین نتیجه مذاکرات موثر در نرخ ارز می باشد. در نتیجه نرخ دلار به رشد لاک پشت وارانه ی خود ادامه داده است.

البته با بررسی  قیمت های جهانی بازار نیز شاهد ادامه اصلاح قیمت ها و کاهش نرخ محصولات CIS   می باشیم. همچنین نرخ شمش به ۶۱۰ دلار در هر تن رسیده است. در حالی که نرخ شمش در اوج خود به ۷۲۵ دلار نیز رسیده بود. اما آنچه که پیداست رشد دلار مانع از اصلاح قیمت‌ها در بازار داخل می شود. چسبندگی بالای قیمت‌های بازار فولاد در کنار رشد قیمت‌ها نتیجه‌ای جز عمیق تر شدن رکود و عقب نشینی خریداران را نداشته است.

سازوکار بازار آهن تحت تاثیر نرخ ارز

به طور کلی در شرایط فعلی نرخ ارز مهم‌ترین اثر را در روند بازارها گذاشته است. وضعیت ارز این روز ها پر از ابهام می باشد. برخی از کارشناسان معتقدند که ارز ممکن است به ۳۰ هزار تومان برسد. اما برخی دیگر بر آنند که با آغاز فعالیت های دولت سیزدهم شرایط ارز بهبود می یابد. به محدوده ۲۴ الی ۲۵ هزار تومان خواهد رسید که حال باید منتظر بمانیم تا ببینیم دولت سیزدهم در جهت کنترل نرخ ارز چه کارهایی را انجام می دهد؟

با بررسی قیمت روزانه آهن آلات در روز گذشته مشاهده شد، شش شرکت از مبادی فروش، قیمت میلگرد را در حدود ۳۰۰ الی ۴۰۰ تومان افزایش داده اند.

در بازار نبشی و ناودانی نیز اکثر مبادی فروش ثبات قیمت نبشی و ثبات قیمت ناودانی را لحاظ کرده اند. البته قابل توجه است که اکثریت فروشندگان در روز گذشته فروش خود را بسته اند. در بازار تیرآهن نیز در بخش کیلو فروشی و شاخه فروشی ثبات قیمتی تیرآهن دیده شده است. در بازار پروفیل یکی از شرکت های افزایش قیمت پروفیل و یک شرکت نیز ثبات قیمتی را لحاظ کرده اند.

 

بازار آهن در هفته گذشته

درپی هفته ی منتهی به عزاداری سید و سالار شهیدان و همچنین تعطیلات کرونایی که بازار آهن از روز دوشنبه تقریباً به حالت نیمه تعطیل درآمده بود. به طور تقریبی می توان گفت اکثر مبادی فروش قیمتی را اعلام نکردند.

اما بازهم قیمت‌ها تحت تأثیر نرخ ارز قرار دارد. می توان گفت قیمت میلگرد سایز ۱۴ ، حدود ۱۰۰ تومان در همین هفته ی نیمه تعطیل افزایش پیدا کرد. حال آنکه در بازار چین با کاهش تولید در ماه‌های پایانی سال ۲۰۲۱ در این کشور قیمت‌های جهانی همچنان در حال کاهش می باشد. حتی قیمت سنگ آهن در این هفته در یک روز بالغ بر ۱۵ دلار افت قیمت داشته است.

در بازار داخلی نیز دولت در این روزها درگیر رای اعتماد مجلس به کابینه است. تا استقرار کامل دولت مدت زمانی لازم می باشد. به همین جهت نمی‌توانیم به تغییر در رکود سنگین بازار و مصرف کننده امید داشته باشیم. اما این روزها بحث ارز و  بازار تحت تاثیر دلار بدون توجه به سایر متغیرهای کلان می باشد. تا پیش از تعطیلات نرخ ارز به مرز ۲۷ هزار تومان نزدیک شد. برخی از کارشناسان اقتصادی معتقد هستند اگر مقاومت در این کانال فعال نشود ممکن است دلار به سرعت به ۳۰ هزار تومان نزدیک شود.

با این شرایط پس از قطعی های پیوسته برق، صادرات برخی از محصولات از جمله پتروشیمی و فولاد و سیمان دچار مشکلاتی شده است.این دلایل می تواند در تامین ارز داخلی موثر باشند. می توان اظهار داشت حتی حضور بازارساز هم به علت نوساناتی که به متغیرهای کلان اقتصادی و کسری بودجه وابسته است بعید به نظر می رسد که بتواند به طور دائم نرخ ارز را کنترل کند.

نباید افزایش قیمت داشته باشیم

مقاله قبلی

شرکت فولاد البرز ایرانیان

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در اخبار