سوالات پرکاربرد فولاد
0

فولاد مهمترین ماده مهندسی و ساختمانی در جهان است. این ماده در هر جنبه از زندگی ما استفاده می شود. در اتومبیل و محصولات ساختمانی ، یخچال و فریزر و ماشین لباسشویی ، کشتی باری و حتی چاقوهای جراحی. فولاد می تواند بدون هیچ کاهش کیفیتی، بارها و بارها بازیافت شود.

در این مطلب به یک سری سوال های پرکاربرد در مورد فولاد، که ممکن است در ذهن شما باشد پاسخ می دهیم. با مجله سامانه آهن همراه باشید…

 

فولاد چیست؟

آهن با حذف اکسیژن و سایر ناخالصی های سنگ آهن ساخته می شود. وقتی آهن با کربن ، فولاد بازیافتی و مقادیر کمی از عناصر دیگر ترکیب می شود ، به فولاد تبدیل می شود.

فولاد آلیاژی از آهن و کربن است که حاوی کمتر از ۲٪ کربن و ۱٪ منگنز و مقادیر کمی سیلیسیم ، فسفر ، گوگرد و اکسیژن است.

فولاد مهمترین ماده مهندسی و ساختمانی در جهان است. این ماده در هر جنبه از زندگی ما استفاده می شود. در اتومبیل و محصولات ساختمانی ، یخچال و فریزر و ماشین لباسشویی ، کشتی باری و حتی چاقوهای جراحی.

 

فولاد چگونه ساخته می شود؟

این سوال پرکاربرد در مورد فولاد هم ممکن است در ذهن بسیاری از افراد باشد. فولاد از طریق دو روش اصلی تولید می شود: روش کوره بلند اکسیژن پایه (BF-BOF) و روش کوره قوس الکتریکی (EAF). در این روش ها تنوع و ترکیب روش های تولیدی نیز وجود دارد.

تفاوت اصلی بین روش ها نوع مواد اولیه آنها است. برای روش BF-BOF مواد اولیه عمدتا سنگ آهن ، ذغال سنگ و فولاد بازیافتی هستند. در حالی که روش EAF با استفاده از فولاد بازیافتی و برق فولاد تولید می کند. بسته به پیکربندی کارخانه و در دسترس بودن فولاد بازیافت شده ، سایر منابع آهن مانند آهن با کاهش مستقیم (DRI) یا فلز داغ نیز می توانند در روش EAF استفاده شوند.

یکی دیگر از فن آوری های ساخت فولاد ، کوره منفذ باز (OHF)است. که حدود ۰.۴٪ از تولید جهانی فولاد را تشکیل می دهد. فرآیند OHF به دلیل کمبودهای زیست محیطی و اقتصادی بسیار پر مصرف است و رو به کاهش است.

 

بیشترین روش تولید فولاد چیست؟

در کل ۷۰.۷٪ فولاد با استفاده از روش BF-BOF تولید می شود. ابتدا سنگ معدن آهن به آهن تبدیل می شود که به آن فلز داغ یا آهن خوک نیز گفته می شود. سپس آهن در BOF به فولاد تبدیل می شود. پس از ریخته گری و نورد ، فولاد به صورت سیم پیچ ، صفحه ، مقاطع یا میله تحویل می شود.

فولاد ساخته شده در EAF از برق برای ذوب فولاد بازیافتی استفاده می کند. از مواد افزودنی مانند آلیاژها برای تنظیم با ترکیب شیمیایی مورد نظر استفاده می شود. انرژی الکتریکی را می توان با اکسیژن تزریق شده به EAF تکمیل کرد. مراحل فرآیند پایین دست ، مانند ریخته گری ، گرمایش مجدد و نورد ، شبیه به مواردی است که در مسیر BF-BOF یافت می شود. حدود ۲۸.۹٪ از فولاد از طریق EAF تولید می شود.

بیشتر محصولات فولادی دهه ها قبل از بازیافت مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین ، فولاد بازیافتی کافی برای تأمین تقاضای فزاینده فقط با استفاده از روش ساخت فولاد EAF وجود ندارد. تقاضا از طریق استفاده ترکیبی از روش های تولید BF-BOF و EAF تأمین می شود.

در تمام این روشهای تولید می توان از قراضه بازیافت شده فولاد به عنوان ورودی استفاده کرد. اکثر فولادهای جدید حاوی فولاد بازیافتی هستند.

 

آیا فولاد سازگار با محیط زیست و پایدار است؟

یکی دیگر سوال های پرکاربرد فولاد در مورد فولاد این است که آیا می توان فولاد را بازیافت کرد؟ بله! فولاد کاملاً قابل بازیافت است. از دوام بالایی برخوردار است و در مقایسه با سایر مواد ، برای تولید به مقادیر نسبتاً کمی انرژی نیاز دارد. فولادهای سبک (مانند آنهایی که در اتومبیل ها و وسایل نقلیه استفاده می شوند) به صرفه جویی در انرژی و منابع کمک می کنند. در چند دهه گذشته صنعت فولاد تلاش های زیادی برای محدود کردن آلودگی محیط زیست انجام داده است. تولید یک تن فولاد امروزه فقط به ۴۰ درصد انرژی نسبت به سال ۱۹۶۰ نیاز دارد. حتی انتشار گرد و غبار ناشی از تولید فولاد نیز کاهش یافته است.

 

آیا می توان فولاد را بازیافت کرد؟

بله ، خیلی راحت! خاصیت مغناطیسی منحصر به فرد فولاد ، آن را به ماده ای آسان برای بازیافت تبدیل می کند. خواص فولاد بدون توجه به دفعات بازیافت فولاد بدون تغییر باقی می ماند.

روش تولید کوره قوس الکتریکی (EAF) می تواند به طور انحصاری از فولاد بازیافتی استفاده کند. روش کوره بلند اکسیژن پایه (BF-BOF) می تواند تا ۳۰٪ از فولاد بازیافت شده استفاده کند.

 

گردآوری شده توسط مجله سامانه آهن

منبع : worldsteel.org

معامله شمش بلوم، ورق فولادی و تختال در بورس

مقاله قبلی

انواع فولاد و طبقه بندی آن ها را در این مقاله دنبال کنید.

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در آموزش