نباید قیمت افزایش یابد
0

نباید افزایش قیمت داشته باشیم

به گزارش سامانه آهن به نقل از لایودیتا رئیس اتحادیه فولاد درباره افزایش قیمت فولاد در آینده این طور توضیح داده است: با توجه به شرایط و میزان تولیدی که در کشور داریم، نباید افزایش قیمت و کمبود داشته باشیم. حدود ۱۰میلیون تن، مازاد تولید داریم که برای صادرات می باشد.

حمیدرضا رستگارپور با حضور در یک برنامه تلویزیونی توضیح در خصوص انواع تولیدات آهن و فولاد در ایران و مصارف داخلی و خارجی آن داده است. همچنین درباره ی تلاش اوایل هفته برای افزایش قیمت فولاد،توضیح دادند. ایشون گفتند با توجه به مصرف فولاد بر اساس سال‌های گذشته و رکودی که در ساخت و ساز صورت گرفته؛ بعید است که بازار کشش افزایش قیمت را داشته باشد. باید مراقب بود و قیمت حال حاضر را کنترل کنیم. همچنین نگذاریم گرانی آهن و فولاد بر دیگر صنایع اثر بگذارد. زیرا که آهن و فولاد در بیشتر صنایع مصرف می شود. بازار سازی کاذب باعث می‌شود سودجویان شروع به خرید این دو کالا کنند. در نتیجه تعادل بازار به هم بریزد. وی در خصوص نوع تولید در صنایع آهن و فولاد اظهار کرد: بیشترین تولید مربوط به میلگرد و تیرآهن ساختمانی می باشد. در ضمن، منابع ملی ما در خدمت تولید آهن و فولاد بوده است. این حق مردم است که با قیمت منصفانه این‌ها را خریداری کنند.

بیشترین صادرات سنگ آهن در حوزه فولاد

رئیس اتحادیه فولاد در خصوص نوع صادرات، اینطور گفتند: بیشترین صادرات مربوط به سنگ آهن و در حوزه فولاد هم، میلگرد بوده است. بزرگترین وارد کننده سنگ ‌آهن هم چین         می باشد. ایران دهمین کشور تولید کننده آهن و فولاد می باشد. که این باید با برنامه‌ریزی رشد کند و تا سال ۱۴۰۴ به تولید ۵۴ میلیون تن تولید رسیده باشیم. بخشی از این تولید را برای مصارف داخلی و بخشی را هم برای صادرات در نظر گرفته اند.

وی در ادامه و در خصوص تنظیم بازار یادآوری کردند: تلاش ما این است که تمام زنجیره فولادی، بر اساس ضابطه و مسئولیتی که برایشان تعریف شده از تولید تا توزیع نقش خود را به درستی ایفا کنند. بخش توزیع که ما در آن هستیم برای تنظیم بازار و جلوگیری از ایجاد بازار کاذب، واقعا به کمک و همکاری بخش‌های دیگر، نیاز دارد. البته تا کنون هم همکاری خوبی انجام شده است.

قیمت ورق

رستگارپور درباره تولید ورق فولاد و پروفیل در ایران و مصارف آن،توضیحاتی دادند. ما تولید ورق فولاد داریم. بیشتر مصرف خودروسازهای داخلی از همین ورق تولید داخل می باشد. در بحث آهن و فولاد اگر همه ضابطه‌مند عمل کنند و مسیر توزیع درست صورت بگیرد، کمبودی نخواهیم داشت. پروفیل هم در ساختمان‌سازی و صنایع پایین دست به کار می رود. قطعا با حمایت دولت سیزدهم به تنظیم بازار واقعی می رسیم.

کنترل صادرات مواد

وی در خصوص منابع طبیعی و مدیریت آن‌ها و کنترل صادرات مواد خام، صحبت کردند. ایشان گفتند: منابع طبیعی تجدیدناپذیر است و مقام معظم رهبری همواره به اشتغال‌زایی و تولید داخل تأکید دارند. بنابراین باید به این بخش که اشتغال‌زایی فراوانی را فراهم می کند. باید توجه ویژه صورت بگیرد تا از خام فروشی جلوگیری شود. در این راستا باید از کمیت به کیفیت برسیم. فولاد از کالاهای استراتژیک دنیا می باشد.همچنین در تمام صنایع کاربرد دارد. این صنعت ارزآوری خوبی هم دارد. باید از خام‌فروشی جلوگیری کنیم.

وضعیت تولیدات فولادی در منطقه

رستگارپور در خصوص وضعیت تولیدات فولادی در منطقه گفتند: برای تولید و با توجه به وجود کارخانه‌های تولید آهن در نقاط مختلف کشور، تمام ظرفیت موجود به کار گرفته نشده است. یکی از سیاست‌های کشورهای هم‌جوار، وضع کردن تعرفه‌های خاص بر تولیدات ما می باشد. تا نتوانیم این تولیدات را به آن‌ها بفروشیم.در نتیجه مجبور به فروش مواد خام شویم. البته برای تولیدات ما رقیبی در منطقه وجود ندارد. اگر توجه ویژه به منابع داخلی ما شود؛ حتما می‌توانیم فروش نفت را کنار بگذاریم.همچنین می توانیم روی تولیدات آهن و فولاد حساب کنیم.

کنترل بازار

این عضو اتحادیه فولاد در خصوص کنترل بازار توضیحاتی دادند. بارها این نکته را متذکر شده‌ایم که مسیر توزیع کالا باید توزیعی و با حضور اتحادیه‌ها انجام شود. چون آن‌ها در بازار می باشند و این کنترل به صورت مویرگی صورت می‌گیرد.

مشکلات حوزه تولید

رستگارپور در پایان درباره مشکلات حوزه تولید یادآوری کردند: احداث کارخانه‌های آهن و فولاد در مناطقی بوده که از نظر آمایش سرزمینی توجیهی نداشته اند. باید برای مصرف زیاد این صنعت از آب، فکر اساسی کنیم. باید آب‌های بازیافتی به جای آب رودخانه‌ها در این صنعت مصرف شود.

شرکت نورد آریان فولاد

مقاله قبلی

بازار آهن در هاله ای از ابهام

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در اخبار