خلاصه اطلاعات مهم و مفید در رابطه با محصولات مفتولی
0

محصولات مفتولی چیست­؟

یکی از آلیاژهایی که بسیار پُرمصرف است و برای ساخت انواع محصولات و تجهیزات به کارمی رود، مفتول است. به وسایلی که از این آلیاژ تهیه می‌شوند، محصولات مفتولی گفته می‌شود. محصولات مفتولی، انواع مختلفی دارند و هم در ساختمان‌سازی و هم در صنایع مختلف، قابل استفاده هستند. از مهم‌ترین انواع محصولات مفتولی می‌توان به توری‌های حصاری (فنس)، توری مرغی، سیم خاردار حلقوی و خطی، توری گابیون، سیم مفتول حرارتی و مسی، توری مش و … اشاره کرد.

 

آشنایی با انواع مختلف محصولات مفتولی

 

توری مرغی : از مهم‌ترین کاربردهای توری مرغی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. برای نگهداری عایق در سازه‌های شیروانی
  2. حصارکشی قفس حیوانات
  3. عایق ‌کاری و گچ‌ کاری ساختمان
  4. ساخت ستون
  5. قابل استفاده دور سوله‌ها

 

توری حصاری: همان‌طور که از اسم آن مشخص است، برای حصارکشی دور زمین و باغ‌ها و ساخت حفاظ، مناسب است و مقاومت بالایی در برابر رطوبت دارند و از طول عمر بالایی برخوردارند.

 

توری گابیون: از سیم‌های بافته‌شده به هم تشکیل شده‌اند که اشکال شش‌ضلعی، مربع و مستطیل  دارند. درون این توری از سنگ و شن پُر شده است که در برخی موارد به آن‌ها توری سنگی هم گفته می‌شود.

نوع فلز به‌کاررفته در توری گابیون با فلزاتی که در ساخت بسیاری از توری‌های دیگر استفاده می‌شود، کاملاً متفاوت است. توری گابیون بر اساس نوع موادی که دارند در مدل‌های مختلفی تولید می‌شوند و هرکدام در زمینه‌ی خاصی کاربرد دارند.

از توری گابیون در صنایع مختلفی مانند سدسازی، ساخت شومینه، ساخت حفاظ، جلوگیری از پوسیدگی لوله، ساخت مبلمان و همچنین ساخت و زیباسازی باغچه، استفاده می‌شود.

 

توری مش : توری مش، نوع دیگری از محصولات مفتولی است و ساختار آن به صورت شبکه‌ای است که فولادهای افقی و عمودی روی هم قرار گرفته و به هم جوش می‌خورند. این محصول در جنس‌های مختلفی، از جمله توری مش پلاستیکی، توری مش آهنی و توری مش گالوالنیزه ساخته می‌شود.

 

 از مهم‌ترین ویژگی‌های انواع محصولات مفتولی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

این محصول دارای مقاومت بالایی است که طول عمری بابیش از پنجاه سال ودارای قابلیت فرم دهی است ومزیت دیگراین محصولات قیمت مناسب آن است ،البته عوامل مختلفی نیزدرقیمت نهایی این محصولات اثرگذاراست.

 

 مفتول گالوانیزه

در این نوع مفتول، یک لایه از فلز را توسط الکترولیز دور تا دور مفتول می پیچند؛ به این دلیل که مفتول در برابر پوسیدگی و زنگ‌زدن مقاوم شود. این محصول در دو نوع سرد و گرم وجود دارد که نوع گرم، ضخامت بیشتری داشته و مقدار بیشتری از فلز روی به سطح آن آغشته است ودارای مقاومت بیشتری نیزاست.

ازاین محصول در ساخت تورهای صنعتی، کشاورزی، مرغداری و … استفاده می‌شود.

مفتول سیاه

 

مفتول سیاه از کشش میلگردها و حرارت آن‌ها تولید می‌شود. انعطاف پذیری بالاویژگی این محصول است که درصنایع مختلف آرماتوربندی، عایق‌بندی، کشاورزی و … به کارمی رود.

 

گروه فولادی البرز غرب

مقاله قبلی

شرکت نورد آریان فولاد

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در ایران